+370 687 48808 nijole@hgs.lt

Geros savijautos anatomija

Geros savijautos anatomija

Geros savijautos anatomija

Martynas JOCIUS
3 veiksniai, keičiantys mūsų nuotaiką ir mąstymo kokybę kiekvieną dieną

Mūsų protas turi slaptą tikslą, kurio niekam neatskleidžia
Žmonės atiduoda dešimtis gyvenimo metų, siekdami geros savijautos. Žmonės dirba nemėgstamus darbus, kad greičiau uždirbtų pinigų ir nusipirktų didelių daiktų, padėsiančių gerai jaustis metų metus. Kartais žmonės kuria šeimas vien siekdami asmeninio džiaugsmo ir pilnatvės… Tie patys žmonės keliauja į tolimas šalis, kad patirtų geras laisvės emocijas. Jie siekia savo svajonių, jie stengiasi realizuoti savo troškimus pačiais įvairiausiais būdais.

Žmonės daro viską, kad rastų ir išsaugotų šį aukso grynuolį — gerą savijautą. Jie praleidžia savo laiką siekdami nepastebėtai nukopijuotų norų ir juda ilgais žvyruotais keliais, o kartais visu greičiu lekia tiesiais ir lygiais greitkeliais. Gyvenimai prabėga darant vieną dalyką — siekiant geros savijautos.

Tu ir aš esame tie žmonės.

Mes visi siekiame džiaugsmo ir pasitenkinimo. Proto prigimtis yra norėti ir siekti pasitenkinimo, o tu ir aš esame būtybės, panirusios į proto pasaulį. Užfiksuokime tai: mes esame į proto pasaulį panirusios būtybės, nors protas yra tik dalis sąmonės — kitą pusę užima intelektas ir visa pasąmonė.

Aš tikiu, kad mes galime nugyventi prasmingesnį ir turtingesnį gyvenimą, jeigu pažinsime savo savijautos anatomiją. Žinojimas yra ta negailestinga jėga, kuri sugriauna visus tiltus atgal. Kai žinai tai, ko anksčiau nežinojai, tu jau nebegali sau leisti elgtis taip, kaip anksčiau tau buvo įprasta.

Savijautą sukuria sąmonės būsena

Sąmonės būsena — tai tavo savijauta, mintys ir energijos lygis.
Ar pastebėjai, kad vieną akimirką tavo nuotaika gali būti puiki ir savo viduje tu gali jausti daug energijos, tačiau po kelių valandų dėl kokių nors situacijų pasaulis gali tiesiog apsiversti?

Įsivaizduoti sąmonę ir ypač sąmonės būseną yra labai sudėtinga, jeigu apskritai įmanoma žmogaus protui, todėl mums būtina turėti kokį nors modelį, kurį galėtume laikyti rankose, vartyti ir demonstruoti.

Vienas mano mėgstamiausių sąmonės modelių yra aprašytas nuostabiose Carlos Castaneda knygose apie Centrinės Amerikos indėnų sąmonės valdymo atradimus. Įdomu tai, kad šis modelis atitinka informaciją, kurią randame senovės rytų mokslo veikaluose, kuriuos parašė pasąmonės gelmes tyrinėję jogai. Per šiuos metus neradau tinkamesnio modelio, ir nors tai nėra visiškas tikrovės atitikmuo, mums, mąstantiems žodžių pagalba, jis yra pirmasis laiptelis susikalbėjimo link.

Štai kaip galime paprastai, o kartu egzotiškai įsivaizduoti sąmonę ir jos būseną.

Sąmonė — tai pasaulį sudarančių energijos gijų sutankėjimas, pasireiškiantis aktyvesniu švytėjimu. Gal tai skamba labai mistiškai, tačiau tai tik metafora, kurią žymiai lengviau suprasti, negu mokslinius neuroninių tinklų modelius. Įdomu tai, kad jogai ir šamanai dažnai mato šį švytėjimą, o pagal jo sandarą sugeba nustatyti žmogaus fizinę ir psichinę būklę.

Tai irgi ne magija, o žmogaus akių galimybės, susijusios su epifize (dar vadinama kankorėžine liauka, esančia smegenyse ir besijungiančia su regos nervais). Paprasti žmonės švytėjimo nemato dėl per mažo energijos kiekio organizme ir neišlavinto proto (o mūsų energiją nuolat švaisto nevaldomi sąmonės būsenos svyravimai, sunkaus maisto virškinimas ir ypač stresai), tačiau jogos praktikos padeda kaupti energiją ir galiausiai energijos laukus galima pamatyti, kai energijos perteklius aktyvuoja kankorėžinę liauką (laukiu nesulaukiu aktyvesnių mokslinių atradimų šioje srityje).

Sąmonės būsena — tai „sąmonės surinkimo taško“ pozicija tavyje. Nuostabi „sąmonės surinkimo taško“ (arba „telkties židinio“) metafora taip pat ateina iš Carlos Castaneda knygų. Šis taškas arba juda, arba įsitvirtina tam tikroje padėtyje. Jam judant sąmonės sferos paviršiumi įvyksta sąmonės būsenos pokyčiai: blaivumas, mieguistumas, įžvalgos, apatija, gilus miegas ir t.t.

Mūsų savijauta ir energijos lygis priklauso nuo sąmonės būsenos.

Jeigu norime valdyti savo savijautą ir turėti geras emocijas arba tiesiog nutraukti blogą savijautą, kai ji nenaudinga, mes turime išmokti valdyti savo sąmonės būsenas. Tai padaroma, bet užduotis ne iš lengviausiųjų.

Darbą su sąmone pavadinčiau natūralia mums priklausančia veikla, kaip ir mąstymą, valgymą bei kasdienį darbą. Deja, mokykloje to niekas nemokė. Bet aš tikiu, kad pasaulis sparčiai tobulėja ir jau po 20 metų mes negalėsime patikėti, kiek daug šiandien keistų ir neįprastų dalykų taps norma. Šiandien JAV mokyklose moksleiviai mokomi efektyviai medituoti, o garsiausiuose universitetuose tyrinėjamos sąmoningo sapnavimo technikos (yra žmonių, kurie šioje srityje apsigynė mokslų daktaro disertacijas), jau nekalbant apie mokslo centrus, kur pasišventę vyrai ir moterys turi masėms dar nesuprantamų telepatijos įrodymų. Laikas bėga ir aš tikiu, kad žinios, su kuriomis dabar dirbama mums neprieinamose laboratorijose, greitai bus pritaikytos žmonijos gerovei.

Principas yra paprastas: mums reikia įvaldyti sąmonės būsenos pokyčius, kad būseną galėtume sąmoningai keisti, o ne būti blaškomi jos pokyčių.

Sąmonės būseną keičiantys veiksniai

Sąmonės būseną labiausiai keičia toliau aprašyti veiksniai.

1. Kūno padėtis ir judesiai. Fizinis kūnas yra sąmonės tęsinys, ir mes visi žinome apie šį glaudų ryšį. Mokslininkai jau seniai ištyrė, kad nerimas ir pyktis tiesiogiai ardo vidaus organus, tačiau lygiai taip pat yra žinomas atvirkštinis ryšys: sveika laikysena užpildo mus jėgos pojūčiu, šokis išvalo proto blokus, o sėdėjimas susigūžus ir sukryžiavus kojas (tokiu budu silpniau kvėpuojant) baigiasi pažeidžiamumo ir baimės emocijomis, jau nekalbant apie nykų jausmą viduje, kad kažkas ne taip. Kūno padėtis ir judesiai keičia sąmonės būseną.

2. Dėmesio objektas. Tai ypatingai svarbus sąmonę keičiantis veiksnys ir aš noriu jį labai pabrėžti. Paaiškinsiu jį panaudodamas vibracijų modelį. Įsivaizduok, kad viskas Visatoje virpa tam tikrais dažniais lyg šviesa (regimo spektro elektromagnetinės bangos): nuo pačių mažiausių iki pačių didžiausių dažnių. Baimė, pyktis, nerimas, pavydas, skausmas virpa žemais dažniais. Meilė, džiaugsmas, užuojauta virpa aukštais dažniais. Visi materialūs objektai turi savo dažnį, kuris pamatuojamas. Ypatingai įdomus reiškinys yra gerai žinomi smegenų virpėjimo dažniai, kurie atitinka mąstymo aktyvumą ir netgi įžvalgumą.

Ir štai didžioji dėmesio sutelkimo paslaptis: apie ką tu galvoji, to objekto savybes įgauni. Tuo viskas pasakyta. Jeigu mąstai apie problemas darbe, tavo protas ir kūnas įgauna sekinančias šio dėmesio objekto savybes. Jeigu mąstai apie tai, kad tau kažkas labai nesiseka, akimirksniu susijungi su nesėkmės idėjomis ir tave užlieja nemalonus, apatiškas ar net skausmingas neišmanymas, o situacija sparčiai blogėja.

Štai kodėl vizualizacijos praktika yra labai veiksminga: mąstydami apie tuos gerus dalykus, kurių siekiame, ir juos mintyse matydami bei jausdami, mes geriame į save aukšto dažnio (sattva ir rajas) vibracijas. Dėl tos pačios priežasties labai efektyviai veikia bet kuri dvasinė praktika: kuo dažniau galvoji apie Dvasią, Visatą ir Šaltinį, tuo dažniau prisijungi prie aukščiausio dažnio energijos prado ir maitiniesi iš niekada neišsenkančio nuostabios energijos šaltinio.

Apie ką visą laiką galvoji, tuo ir tampi, nes palieki savo prote giliausius būsenų įspaudus. Daug šviesios, aukštų dažnių energijos — tai puiki savijauta, puikūs veiklos rezultatai ir geri prisiminimai ateityje.

3. Maistas. Čia veikia tas pats modelis. Savijautos pokytis įvyksta todėl, kad, priklausomai nuo į kūną patekusių maisto produktų energijos (biocheminės sudėties), grandininės reakcijos principu įvyksta sąmonės surinkimo taško poslinkis (nes maistas tiesiogiai veikia mąstymo turinį), kuris tuo pačiu kaip prizmė išlaužia kitokias mintis, o per šias mintis protas sutelkia dėmesį į naujus objektus, kurie virpa savais dažniais, ir štai žmogaus emocijos pasikeičia dažnai labai netikėtai.

Kaip tai padaryti šiandien?
Sau ir artimiems žmonėms kartoju štai ką: šiandien, dabar ir visą laiką stenkis būti sąmoningas ir stebėti, kaip jautiesi, kol tai taps natūraliu įpročiu. Ar tave tenkina dabartinė tavo savijauta? Ar ji naudinga tavo kūnui ir psichikai? Jeigu ne, kaip gali ją pakeisti tuoj pat? Kaip gali ją pakeisti vardan savo ir tau brangių žmonių gerovės?

Tai, kad žmonės nemoka valdyti savo sąmonės yra ne kas kita, kaip neišmanymas. Lygiai toks pats neišmanymas yra nemokėti pasigaminti pietų. Aš pripažįstu sau, kad beveik nieko neišmanau ir mano pareiga yra tyrinėti ir pažinti. Ar tu gali tai pripažinti sau?

Mes labai daug ko nežinome. Jeigu žinotume, galėtume daryti neįtikėtinus dalykus. Bet mes dažnai net nežinome, jog tie kažkokie dalykai apskritai egzistuoja, todėl žaidžiame pirmame žaidimo lygyje iš penkiolikos (random number). Žinojimas yra didžiausias turtas, ir mes galime padėti ne tik sau, bet ir kitiems, jeigu turėsime reikiamas žinias ir jas taikysime. Mes galime pasielgti drąsiai ir prisiimti atsakomybę už tai, kas esame ir ką veikiame čia ir dabar, šiame kambaryje, prie šio kompiuterio.

Ko mūsų nemokė švietimo įstaigos ir ko nedarė mūsų aplinkos žmonės nuo ankstyvos vaikystės iki dabar, dar visai nereiškia, kad neegzistuoja. Kol mes valgėme savo braunį su kava, tai sėkmingai darė energijos pilni žmonės rytuose ir vakaruose. Pasaulis begalinis savo procesais, struktūromis, energija ir žiniomis. Mūsų pareiga yra pažinti save ir pasaulį. Tai ir daro žmogų žmogumi.