+370 687 48808 nijole@hgs.lt

Nuotaika

Nijolė JAKUBAITIENĖ

Mūsų šalies geografinė padėtis daug kuo lemia gyventojų nuotaiką – nuolatiniai lietūs, saulės stoka iš dalies apsprendžia lietuvių pesimistinį požiūrį į gyvenimą.

Nuotaika… Kaip ji veikia mūsų darbą, tarpusavio santykius? Ar turime teisę į ,,gerą,, arba ,,prastą,, nuotaiką? Fizinį darbą reglamentuoja įstatymai, daug sunkiau dozuoti protinį darbą, nes kūrybinė veikla susijusi su emociniais išgyvenimais ir jos ypatybė yra ta, kad smegenys tęsia darbą ir vadinamosiomis poilsio valandomis, dėl to patiria didelius perkrovimus. Dar labiau vargina su kūryba nesusijęs protinis darbas, jeigu jis monotoniškas ir neteikia emocinio pasitenkinimo. Darbas dėl skirtingos nuotaikos gali atrodyti tai lengvas ir malonus, tai sunkus ir slegiantis. Žmogus pakliūva į užburtą ratą: perkrovimas – pervargimas – nemiga – perkrovimas…

Kada žmogus jaučia laimę? Tada, kada įvyksta sumanyto ir pasiekto sutapimas arba kada tas momentas artėja. Nuotaika – pati ilgiausia ir ilgokai trunkanti „lėtinė“, palyginti pastovi vidutinio ar mažo intensyvumo psichinė būsena, nuspalvinanti mūsų išgyvenimus. Žmogus yra gyva energetinė sistema, kurioje įtampa sužadina norus, ir žmogaus užduotis yra patenkinti šiuos norus, neįsiveliant į konfliktą su savimi, kitais žmonėmis ir su aplinkiniu pasauliu.

Emocijos yra klasifikuojamos atsižvelgiant į jų turinį, trukmę, intensyvumą bei įtaką asmenybės veiklai. Nuotaika glaudžiai siejasi su žmogaus savęs įvertinimu. Prastos nuotaikos priežastis dažniausiai būna susijusi ne su fizinėmis, o su emocinėmis problemomis. Kūnas ir dvasia neatsiejamai susiję. Mūsų negatyvi energija kaupiasi pasąmoniniame lygmenyje ir susidūrę su krizine situacija, kurią veikia ilgalaikis stresas ši energija prasiveržia somatinių ligų pavidalu kaip reikalavimas išsispręsti savo problemas psichikos lygmenyje. Depresinė nuotaika silpnina imuninę organizmo sistemą. Imuninė sistema patiria perkrovas, apsunkina atskirų organų ir sistemų darbą, pamažu mažina gyvybinių jėgų resursus ir sukuria sąlygas atsirasti vėžinėms ląstelėms. Psichoneiroimunologijos mokslas aiškina ryšį tarp mūsų psichikos, imuninės sistemos ir vėžinių ląstelių atsiradimo. Ryšys tarp emocinės savijautos ir vėžio pastebėtas daugiau nei prieš du tūkstančius metų. Dar II a. antikos medikas ir filosofas K. Galenas atkreipė dėmesį į tai, kad gyvenimu patenkintos moterys vėžiu suserga rečiau negu nusivylusios gyvenimu.

Moksliniai tyrimai:

 • Izraelio mokslininkų atliktais tyrimais nustatyta, kad optimistiškai žvelgiančios į gyvenimą moterys 25 proc. rečiau sirgo krūties vėžiu.
 • Jeilio universiteto specialistų atlikti tyrimai įrodė, kad gyvenimu besidžiaugiantys žmonės gyvena vidutiniškai 7,6 metais ilgiau negu negatyviai nusiteikę žmonės. Epidemiologai atliko eilę tyrimų, kurių metu tiriamieji turėjo įvertinti savo sveikatą kaip puikią, gerą, patenkinamą arba blogą. Reikia paminėti, kad visi tiriamieji buvo maždaug tokios pačios sveikatos būklės. Tų, kurie tikėjo, kad jų sveikata bloga, per sekančius 7-erius metus numirė 3 kartus daugiau.
 • Amerikiečių tyrimai parodė, kad maždaug 30 % sunkiai sergančių vėžiu, nepaisant gydytojų prognozių, visgi pavyksta pasveikti. Paaiškėjo, kad visiems šiems nugalėtojams buvo būdingi du dalykai – mokėjimas džiaugtis gyvenimu ir tikslo turėjimas.
 • Sankt Peterburgo N.N.Petrovo onkologinėje ligoninėje buvo atliktas tyrimas, kuriame dalyvavo 212 naujai hospitalizuotų pacientų. Atlikus gyvenimo istorijų anamnezę, paaiškėjo kad net 83% sergančiųjų 1-2 metų laikotarpyje iki diagnozės patyrė stiprią psichologinę traumą.
 • Neseniai atliktais tyrimais paaiškėjo, kad ligas įtakoti netgi charakterio bruožai, kurių savybės artimai susijusios su įvairiais sveikatos sutrikimais – nuo skrandžio opų ir virusinių infekcijų iki Parkinsono ligos ir vėžio. Pavyzdžiui, uždaro charakterio žmonės patiria didelius emocinius krūvius, tačiau sąmoningai slopina jausmus, užspaudžia juos savyje, pradeda pesimistiškai vertinti gyvenimo įvykius, atsiranda nuotaikų svyravimai , beviltiškumo jausmas, praranda gyvenimo džiaugsmą, nukenčia jausmai ir silpnėja sveikata.„Gyvenimas tampa tokiu, kokį jį suformuoja mūsų mintys“, – sakė Markas Aurelijus. Norint būti sveiku, reikia stengtis būti optimistu. Pastebėta, kad gyvenimu besidžiaugiantys sangvinikai mažiau linkę susirgti onkologinėmis ligomis negu kad melancholikai. Optimistai daug greičiau sveiksta po operacijų. Teigiamos mintys, pasitikėjimas savimi ir kitais stiprina imuninę sistemą, o teigiamos mintys palaiko mūsų sveikatą. Tai puikiai atsispindi ir Levo Tolstojaus romano „Ana Karenina“ frazėje: „Visos laimingos šeimos vienodos, tačiau kiekviena nelaiminga šeima nelaiminga savaip“, pakeičiant laimingas šeimas sveikomis, o nelaimingas – vėžinėmis ląstelėmis.
 • Marburgo universiteto profesorius Wolframas Schuffelis teigia, kad ,,žmonėms būdinga teigiama gyvenimo nuostata. Visa, kas neigiama, susilpnina imuninę sistemą ir susargdina.“ Kai kurie rezultatai kelia rimtų abejonių, kiti – visiškai patikimi ir jais remiantis kuriamos ir efektyviai taikomos intervencinės priemonės. Tačiau aišku viena – gerą nuotaiką bei džiaugsmą gyvenimu galima priskirti vėžio prevencijai.

Taigi mūsų nuotaika, emocijos, kūno organų veikla yra tiesiogiai susiję su imunine sistema ir vėžinėmis ląstelėmis. Mes pavargstame ne nuo to, kas vyksta mūsų kūne, o nuo to, kas vyksta sieloje. Problemas reikia spręsti, o ne dėl jų liūdėti. Geros nuotaikos ir produktyvaus darbo variklis yra geras miegas. Teigiamą poveikį teikia namų aplinka, gėlės, gamta, savianalizė ir įsigilinimas į kūno pojūčius. Teigiami jausmai turi nuostabios gydomosios galios. Darbas neturi tapti visu gyvenimu, tai tik jo dalis, ir gal net ne pati svarbiausia.

Trumpa medicinos istorija linksmai

 • 2000 metų prieš mūsų erą – pagraužk šaknelių.
 • 1000 mūsų eros metai – šaknelės yra pagonybė, melskis ir išgysi.
 • 1850 m. – malda yra prietarai, išgerk mikstūros.
 • 1940 m. – mikstūra yra nuodai, išrašysiu jums tablečių.
 • 1985 m. – tabletės neveikia, naudokite antibiotikus.
 • 2000 m. – antibiotikai yra nenatūralūs cheminiai produktai, geriau pagraužk šaknelių.