+370 687 48808 nijole@hgs.lt

Nustatytas ryšys tarp antibiotikų ir jaunatvinio idiopatinio artrito

Bakterijų rezistentiškumas antibiotikams dar niekada neturėjo tokio didelio atgarsio, kaip šį dešimtmetį. Antibiotikams nepavaldžios infekcijos, superbakterijos, neracionaliai ir netikslingai skiriami antibiotikai ir visos kitos blogybės veda mus prie ištakų, kai antibiotikų dar nebuvo ir infekcinės ligos arba būdavo įveikiamos paties žmogaus organizmo, arba infekcinė liga įveikdavo žmogų. Tačiau bakterijų rezistentiškumas antibiotikams nėra vienintelė problema, susijusi su antibiotikais. Patys antibiotikai gali turėti nemažai šalutinių poveikių – žarnyno mikrofloros disbalansas, pykinimas, virškinimo sutrikimai, klausos pakitimai, odos reakcijos, alergija ir taip toliau. Ir nors visa tai nublanksta prieš tai, kad antibiotikai išgelbsti milijonus gyvybių, randama vis įdomesnių faktų. Arba vis labiau gąsdinančių.

Šie faktai tampa ypač skaudūs, jei paliečia mažiausiuosius – vaikus. Štai moksliniame leidinyje „Pediatrics“ aprašomas tyrimas, kurio metu išsiaiškinta dar viena teorija. Pasirodo, nustatytas ryšys tarp antibiotikų ir jaunatvinio idiopatinio artrito išsivystymo. Ši liga labai reta, bet traumuojanti žmogų visam gyvenimui.

Ištyrus kone pusės milijono vaikų medicininius įrašus Jungtinėje Karalystėje, paaiškėjo, kad tiems vaikams, kuriems dažnai buvo paskiriami antibiotikai, tikimybė susirgti jaunatviniu idiopatiniu artritu išaugdavo kartas net dvigubai. Kuo daugiau antibiotikų suvartodavo vaikai, tuo ta rizika didėjo.

Nuo 2007 metų sergamumas šiuo artritu vis didėjo ir Ligų kontrolės centras nuo tų metų užfiksavo net 294 tūkst. ligos atvejų, pasireiškusių vaikams iki 18 metų. Ligos apibūdinimą, eigą labai sunku apibrėžti kokiais nors rėmais, mat simptomai gali būti panašūs į kitų ligų, susijusių su judėjimo aparatu. Dėl to sunku nustatyti ir tikrąsias juvenilinio artrito priežastis. Žinoma tik tai, kad vystantis ligai, vaiko imuniteto veikla sutrinka ir pradedami gaminti antikūnai prieš pačio organizmo struktūras, šiuo atveju – daugiausiai sąnarius. Ir nors dar yra neatsakyta į daug klausimų, tačiau tikimybė, kad liga yra susijusi su antibiotikais – reali.

Sąsają grindžia ir dar vienas faktas – antivirusinis ar antigrybelinis gydymas neturėjo įtakos šios ligos atsiradimui, tačiau iš visų tyrime atrastų ligos atvejų matomas glaudus ryšys būtent su dažnesniu antibiotikų paskyrimu.

Mokslininkai tikisi atrasti ir detalesnius paaiškinimus, kokia galima šios antibiotikų ir juvenilinio artrito sąsajos schema. Galbūt antibiotikai taip iškreipia organizmo bakterijų pusiausvyrą, kad tai turi įtakos imuniteto klaidingam atsakui? Tikėkimės, atsakymai bus rasti greitai.

Šaltinis: Horton D, Strom B, et al. Pediatrics. 2015, www.vlmedicina.lt